Aol Seçmeli Ekonomi 2 çıkmış sorular 2018 Yılı 1. Dönem

admin
3 Nisan 2020
1.
Soru 1 )İnsanda yokluk duygusuyla birlikte ortaya çıkan, karşılandığında mutluluk, karşılanmadığında ise üzüntü veren biyolojik ve ekonomik isteklere ne denir?
2.
Soru 2 )Aşağıdakilerden hangisi dolaylı tüketimdir?
3.
Soru 3 )Aşağıdakilerden hangisi ülkemizin hidroelektrik santrallerinden biridir?
4.
Soru 4 )Amacı mal veya hizmet üretmek olmayan faaliyetler ekonomide emek kabul edilmezler.
Buna göre aşağıdaki örnek faaliyetlerden hangisi gerçek anlamda bir emek değildir?
5.
Soru 5 )Aşağıdakilerden hangisi üretim faaliyeti sonucunda değişikliğe uğrar?
6.
Soru 6 )Özel sektörün yetersiz kalması sonucu, ekonomik alanda belirli bir dönem ülkemizde uygulanan Atatürk ilkesi aşağıdakilerden hangisidir?
7.
Soru 7 )Kâr amacıyla mal ve hizmet üretim faaliyetinde bulunmak için üretim faktörlerinin organize edildiği ekonomik ünitelere ne ad verilir?
8.
Soru 8 )Pirinç fiyatlarının aşırı yükselmesiyle tüketicilerin bulgulara daha fazla yönelmeleri aşağıdakilerden hangisine örnek olur?
9.
Soru 9 )Kanunla oluşturulan tekele ne ad verilir?
10.
Soru 10 )Aşağıda verilenlere yönelik alınacak önlemlerden hangisi ekonomi politikasının nicelik belirleyen vasıtalarından olamaz?
11.
Soru 11 )Aşağıda verilenlerden hangisi dolaylı tüketim için bir örnektir?
12.
Soru 12 )Maden rantını ortaya çıkaran asıl etken aşağıdakilerden hangisidir?
13.
Soru 13 )Faiz oranlarının yüksek olması durumunda aşağıdakilerden hangisinin görülme olasılığı artar?
14.
Soru 14 )Türkiye’de millî gelir hesaplamaları 1927 yılında hangi yöntemle başlamıştır?
15.
Soru 15 )Kişilerin millî gelirin oluşumuna katılmasının karşılığı olarak aldığı ve ekonomik gücünü artırdığı para veya para ile ifade edilebilen değerlere ne denir?
16.
Soru 16 )I. Ücret
II. Rant
III. Faiz
IV. Kâr
Yukarıdakilerden hangileri millî geliri oluşturan gelirlerdendir?
17.
Soru 17 )Aşağıdaki tanımlardan hangisi mübadeleyi ifade etmektedir?
18.
Soru 18 )Hazine bonosu ya da tahvilinin üzerinde yazan faiz oranına ne denir?
19.
Soru 19 )Aşağıdakilerden hangisi ödemeler dengesinde yer alan değerlerden biri değildir?
20.
Soru 20 )Aşağıdakilerden hangisi enflasyonun nedenlerinden biridir?

AÖL Seçmeli Ekonomi 2 çıkmış sorular

Açık Öğretim Seçmeli Ekonomi 2 dersinden 2018 yılı çıkmış sınav sorularından oluşan online testimizi çözebilirsiniz. Bu testimiz de 20 adet soru bulunuyor bu sorulardan öğrenci arkadaşlar en az 9 adet soruya doğru cevap vermesi gerekir. 9 soru altında doğru cevap veren öğrencilerde bu dersten başarısız olurlar. Ayrıca Seçmeli Ekonomi 2 dersine ait tüm dönem çıkmış sorulara ulaşabilirsiniz. Diğer Seçmeli Ekonomi 2 dersine ulaşabilmek için kategoriler kısmından Seçmeli Ekonomi 2 kategorisine girerek açılan sayfada aol Seçmeli Ekonomi 2 dersinin tüm diğer dönem ve yıllara ait soruları online test olarak açabilirsiniz. 2018 yılının 1. dönem sınav sorularından oluşan açık lise online test çöz olarak çözebilirsiniz. Sınav sorularında herhangi bir hata olduğu düşünüyorsanız alt kısımda yer alan Yorum alanında bize bildirmeniz halinde sınav üzerinde hatalı soru düzeltilecektir.
aol çıkmış sorular sitesi en geniş sınav arşivinden oluşuyor. Binlerce öğrenci açık lise Seçmeli Ekonomi 2 çıkmış sorularsayfasından yeni müfredat üzerinden hazırlanmış soruları çözebilirsiniz. 2018 yılınınaöl Seçmeli Ekonomi 2 çıkmış sorular içerisinde yukarıda belirttiğimiz üzere en az 9 tanesini doğru yapmalısınız.açık lise Seçmeli Ekonomi 2 sınav soruları en günceller sorulara yer verilerek açık lise okumakta olan öğrencilere daha iyi bir çalışma imkanı sağlıyor. Bir çok öğrenci açık öğretim lisesi Seçmeli Ekonomi 2 çıkmış sorular test çözerek bu dersten başarılı oluyorlar. Çıkmış sınav sorularına çalışarak başarılı olan binlerce öğrenci vardır.